Ableton-live

Live 12 polska premiera Ableton

Ableton Live 12: Kreatywność i inspiracje na oficjalnej polskiej premierze w Szkole Muzyki Nowoczesnej

live

Dziewiątego kwietnia 2024, w sercu Wrocławia, w tętniącej muzyczną pasją Szkole Muzyki Nowoczesnej, odbyła się wyjątkowa oficjalna polska premiera. Chodzi o premierę programu Ableton Live 12, najpopularniejszego i najbardziej innowacyjnego DAW na rynku. Wydarzenie zgromadziło entuzjastów nowoczesnej muzyki elektronicznej, wśród których spotkaliśmy zarówno początkujących producentów, jak i doświadczonych artystów. Tego wieczoru uczestnicy i prowadzący, zarówno dzięki swoim talentom jak i pasji, poszerzyli horyzonty produkcji muzycznej, korzystając z nowych i kreatywnych narzędzi oraz funkcji Live 12.

Mistrzowie na Scenie: Wojciech Błachowiak i Marek Pędziwiatr

Dwaj wybitni artyści i nauczyciele Szkoły Muzyki Nowoczesnej prowadzili warsztaty produkcji muzycznej, stanowiące centralny punkt wydarzenia. Wojciech Błachowiak, posiadający ugruntowaną renomę zarówno w świecie DJ-ingu, jak i produkcji muzycznej, z zapałem i pasją wprowadzał uczestników w zagadnienia związane z najnowszą wersją Ableton Live 12. W trakcie sesji warsztatowej pokazywał, jak wykorzystać innowacyjne funkcje programu do eksperymentowania z dźwiękiem i tworzenia muzyki, która wykracza poza utarte schematy. Przykłady z jego własnej pracy twórczej dodały autentyczności warsztatom, tym samym umożliwiając uczestnikom zrozumienie, jak stosować funkcje Live 12 we własnych produkcjach muzycznych.

live

Marek Pędziwiatr, pianista i świeżo uhonorowany laureat dwóch nagród Fryderyk, zaprosił uczestników do swojego świata dźwięków. Demonstrując praktyczne zastosowanie Live 12, zremiksował hiphopowo pakistańską muzykę tradycyjną. Na każdym etapie warsztatu podkreślał ważność zarówno emocji jak i znajomości i swobody obsługi narzędzi. Jego podejście łączące głęboką wiedzę muzyczną z technologią zrobiło ogromna wrażenie na zgromadzonych. Pędziwiatr dzielił się technikami komponowania nowoczesnej muzyki. Jego metody przede wszystkim inspirują do twórczego szukania pomysłów ale też pozwalają przekształcić te pomysły w pełne utwory. Dla wielu uczestników było to inspirujące okno na nowe możliwości w muzyce.

Obaj artyści, każdy na swój sposób, podkreślili znaczenie ciągłego uczenia się i eksplorowania nowych środków twórczych w świecie muzyki elektronicznej. W trakcie sesji, pełnych zarówno praktycznych porad jak i inspirujących historii, uświadomili uczestnikom, jak ważne jest połączenie kreatywności z wiedzą. Mowa tu o wiedzy na temat nowoczesnych technik twórczych, kluczowych w dzisiejszym szybko ewoluującym świecie produkcji muzycznej.

Konkurs: Młodzi Producenci & Live 12

Ableton-live

Konkurs dla młodych producentów muzycznych, który odbył się podczas oficjalnej polskiej premiery Ableton Live 12, stanowił jej punkt kulminacyjny. Rozpalił emocje zarówno wśród uczestników jak i entuzjastycznie nastawionej publiczności. Młodzi artyści tego wieczoru w Szkole Muzyki Nowoczesnej zaprezentowali swoje prace, będące wyrazem doskonałego muzycznego rzemiosła i młodzieńczej energii.

Rywalizacja była zacięta, a poziom kreatywności – oszałamiający. Stanisław Brylak ostatecznie został ogłoszony zwycięzcą konkursu. Zademonstrował nie tylko doskonałe opanowanie nowych funkcji Ableton Live 12, ale również niezwykłą zdolność do łączenia różnych gatunków i tworzenia spójnej, świeżej narracji muzycznej. Zwycięska kompozycja, pełna kontrastów i oryginalnych dźwięków, zachwyciła jury i pokazała jego unikalny styl i potencjał. Nagroda – licencja Live 12 Suite – była nie tylko potwierdzenie jego talentu, ale także kluczem zarówno do dalszego rozwoju jak i zabawy.

live-konkurs

Równie imponujące były prace Ildara Shamseieva i Filipa Kazimierczaka, którzy zdobyli nagrody publiczności. Ich utwory, pełne innowacji i emocjonalnego przekazu, wzbudziły entuzjazm wśród słuchaczy, co z kolei zaowocowało zdobyciem licencji Izotope. Sposób, w jaki oboje artystów wykorzystało platformę Ableton Live 12 do tworzenia swoich produkcji, ukazał ich potencjał jako kolejnych przedstawicieli nowej generacji w polskiej muzyce elektronicznej.

To właśnie te młode talenty, pełne pasji, determinacji i kreatywności, rysują obraz przyszłości polskiej sceny muzycznej. Premiera Live 12 i towarzyszący jej konkurs były platformą zarówno do prezentacji swoich umiejętności, ale również do nawiązania branżowych kontaktów i wejścia w muzyczną społeczność. Obecni tam młodzi artyści są dowodem na to, że polska muzyka elektroniczna ma przed sobą optymistyczną i obiecującą przyszłość.

ableton

Dni Otwarte SMN: Następny Rozdział

Nie może zabraknąć zapowiedzi kolejnego emocjonującego wydarzenia. Już 10 maja w Szkole Muzyki Nowoczesnej odbędzie się kolejna edycja Dni Otwarte SMN. W przestrzeni kreatywnej SMN odbędzie się szereg warsztatów, konkurs i jam session. Na zakończenie, zapraszamy na Studniówkę SMN do Hali Świebodzki. To wielka impreza, podczas której będziemy bawić się przy występach absolwentów i słuchaczy szkoły. Nie obędzie się także bez występu nauczycieli, w tym B2B Kuby Sojki i Adama Milwiwa-Barona w secie techno. To idealna okazja, byś zdobył wiedzę, doświadczył twórczego ducha SMN i być może odkrył w sobie nową muzyczną pasję.

fot. Maja Czingon-Parzybót