Technik realizacji dźwięku, czyli… artysta?
Technik realizacji dźwięku czyli… artysta?
Ile razy rodzice powtarzali Ci, abyś „wziął się za coś normalnego”, albo „poszedł do normalnej pracy” kiedy właśnie dogrywałeś ostatnie szlify do najlepszego tracka w życiu? Ile razy słyszałeś, że „fajnie że coś robisz, ale rodziny tym nie wykarmisz” kiedy kończyłeś poprawki do mikstejpu, epki lub seta? Spokojnie, my też to znamy. Dzisiaj mamy dla Ciebie pięć artystycznych dróg, które możesz rozpocząć po ukończeniu Szkoły Muzyki Nowoczesnej i zdobyciu tytułu zawodowego Technik Realizacji Dźwięku!
1. Sound Designer
Branża video i gamedev to dwie najprężniej rozwijające gałęzie przemysłu rozrywkowego. Z jednej strony powinno to nas martwić, że nie jest nią branża stricte muzyczna. Jednak z drugiej strony, czym byłby film lub gra bez dźwięku? I wtedy wchodzimy my! Poza zdobyciem tytułu zawodowego „Technik Realizacji Dźwięku”, Szkoła Muzyki Nowoczesnej gruntownie przygotowuje przyszłych sound designerów na takich przedmiotach jak „Synteza Dźwięku”, „FMOD” (udźwiękowienie gier komputerowych), „Udźwiękowienie” oraz „Dźwięk Na Planie Filmowym”! Dzięki temu żadne środowisko pracy z dźwiękiem nie będzie Ci straszne, a jedynym ograniczeniem w udźwiękowieniu pozostanie Twoja wyobraźnia.
2. Muzyk
Od tego chyba powinniśmy w ogóle rozpocząć artykuł! Czasy, w których muzyk przyjeżdżał do studia z instrumentem i bezkrytycznie oddawał cały swój talent w ręce realizatora, skończyły się. Dzisiaj standardem jest, aby każdy muzyk miał przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu produkcji muzycznej. Co więcej, zazwyczaj może zrealizować się samodzielnie, we własnym pokoju, za pomocą stosunkowo niewielkiej inwestycji w sprzęt nagraniowy. (Sprawdź artykuł: Sprzęt na Start). Współczesny muzyk wie, czego oczekują od niego inni i umie wykreować konkretne brzmienie swojego instrumentu. Jest o wiele bardziej świadomy swoich umiejętności i tego, co chce osiągnąć. Nie zastąpi to, co prawda pracy z profesjonalnym realizatorem w studio! Jednak dzięki zdobytej wiedzy w Szkole Muzyki Nowoczesnej, i tytułu zawodowego “Technik Realizacji Dźwięku” o wiele łatwiej będzie Wam się w tymże studio porozumieć i uzyskać najlepsze efekty!
3. Wokalista, raper
Dzisiaj, aby się przebić do szerszej publiczności, niestety nie wystarczy mieć „tylko” wyjątkowego głosu i talentu do pisania nietuzinkowych tekstów. Współczesny wokalista musi być trochę jak jednoosobowe, samodzielne przedsiębiorstwo: artysta, menadżer, booker i realizator dźwięku. I na tym ostatnim się skupimy z oczywistych względów. Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, dzięki upowszechnieniu wiedzy na temat produkcji muzycznej, każdy niewielkim kosztem może zrealizować samego siebie. W Szkole Muzyki Nowoczesnej będziesz mógł zrobić to zupełnie za darmo w jednym z naszych Studiów lub Pracowni Muzycznych, dzięki dostępowi do Przestrzeni Kreatywnej SMN. Mało tego, dzięki naszemu zasobowi mikrofonów będziesz mieć szansę przetestować, jak zachowuje się Twój głos na różnych mikrofonach: tych za 200 i tych za… 50 000 zł.
4. Performer
Osoba dbająca o oprawę muzyczną wydarzeń nie musi się sprowadzać do roli DJ-a. Z ogromnym szacunkiem dla wszystkich DJ-ów i turntablistów (czego również z resztą uczymy w Szkole Muzycznej SMN!)! Dzisiejszą oprawę do wszelkiego rodzaju spotkań, konferencji, inauguracji może zapewnić również nowoczesny artysta, muzyk i performer w formie live actów.
Dzięki takim przedmiotom, jak „Synteza Dźwięku” oraz „Instrumenty Elektroniczne” zapoznasz się z nowoczesnymi instrumentami, które umożliwią Ci realizację swoich muzycznych pomysłów w zupełnie inny sposób. Możliwości improwizacji na syntezatorach, samplerach i sekwencerach są przełomem w graniu live. Oczywiście, nie umniejszamy roli DJ-a! Wręcz przeciwnie. Wielu naszych słuchaczy to również DJ-e, którzy chcą poszerzyć swój warsztat.
5. Menadżer Muzyczny
To może wydać się nieco dziwny pomysł na pierwszy rzut oka. Ale wbrew pozorom, wszystkim osobom działającym w szeroko rozumianej branży muzycznej na pewno przyda się podstawowa wiedza techniczna. Jeśli nauczy się rozróżniać mikrofony, nigdy w kryzysowej sytuacji nie załatwi wokaliście mikrofonu do stopy bębna basowego. Dzięki rozróżnianiu kabli, również załatwi odpowiedni w razie fakapu. Dzięki podstawowemu opanowaniu oprogramowania do produkcji muzycznej, będzie mu się komunikowało z producentami i muzykami o wiele łatwiej. Będzie lepiej i trafniej identyfikować ich potrzeby. A przy okazji, zdobycie tytułu zawodowego “Technik Realizacji Dźwięku” na pewno nie zaszkodzi.
Ale to jednak nie wszystko. To również kontakty! Przez SMN przewijają się dziesiątki pasjonatów i zajawkowiczy muzycznych. Nie ma lepszego miejsca, aby poznać ludzi z całej Polski (i nie tylko!), których łączy jedno: pasja do muzyki. Nigdy nie wiadomo, na kogo trafisz. Przez SMN przewinęły się setki ciekawych ludzi, a niektórzy z nich dzisiaj odnoszą ogromne sukcesy na arenie krajowej. Jak to się mówi: znaliśmy ich, zanim stali się sławni: Catch-Up (2020), Young Leosia (Baila Ella Records), Michał Anioł (SBM), Frank Leen (Sony Music Poland), Aetherboy1, Prometh, Daniel Spaleniak. Gratulujemy i pozdrawiamy Was serdecznie!
Podsumowanie
Reasumując, jest wiele zawodów opartych na muzycznej pasji. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i Twoich preferencji, jak najlepiej chcesz wyrazić samego siebie. Mianowicie, niektórzy spełniają się rozwijając kable i przygotowując mikrofon dla wokalisty, a inni, śpiewając do niego. Jeden najlepiej się czuje w zaciszu domowego studia, samotnie dogrywając partie muzyczne. Inny woli te partie mieć nagrane i szlifować ich brzmienie na ogromnej konsolecie mikserskiej. Jeden woli grać imprezę drom’n’bassową dla 5 tysięcy osób. Inny woli to realizować, inny bookować, a jeszcze inny stać na scenie w roli MC i prowadzić całe to szalone zamieszanie. W każdej z tych dziedzin można znaleźć naszego absolwenta. Muzyczna rodzina SMN jest ogromna i dla każdego starczy w niej miejsca!