Pięć pomysłów na karierę po Szkole Muzyki Nowoczesnej

428 Views0 Comments

Pięć pomysłów na karierę po Szkole Muzyki Nowoczesnej

Kochasz nagrywać muzykę, ale nie wiesz, jak się z tego utrzymać? Nagrywasz znajomych w swoim pokojowym studio i zastanawiasz się, czy zająć się tym zawodowo? A może właśnie kończysz Szkołę Muzyki Nowoczesnej i zastanawiasz się, co dalej? W którą stronę pójść? Oto pięć technicznych zawodów, które możesz wykonywać po ukończeniu Szkoły Muzyki Nowoczesnej!

1. Producent Muzyczny

Producent Muzyczny jest zawodem, dla którego w 2016 powołaliśmy Szkołę Muzyki Nowoczesnej. Naprawdę! W naszej ocenie nikt wtedy w kraju nie przygotowywał odpowiednio do wykonywania tego zawodu. Przygotowaliśmy wówczas autorski program nauczania dostosowany do nowej, szybko zmieniającej się rzeczywistości w środowisku producenta muzycznego.

Ale kim on w zasadzie jest?

 

Najkrócej można powiedzieć, że jest to osoba, która tworzy muzykę w profesjonalny, wieloetapowy sposób. Jest zaangażowany w każdy etap tworzenia dzieła muzycznego: od stworzenia koncepcji muzycznej (czego uczymy na przedmiocie „Teoria Muzyki”) i realizacji nagrania („Techniki Mikrofonowania”, „Apple Logic”, „Reaper”), poprzez edycję i aranż gotowego materiału („Laboratorium Produkcji Muzycznej”), aż po miks i mastering utworu („Miks”, „Mastering”). Niektórzy producenci są skupieni tylko na jednym, konkretnym etapie tej podróży, kładąc na niego szczegóły nacisk. Z całą pewnością jednak muszą mieć choćby ogólne pojęcie o całości działania procesu. Z dumą możemy stwierdzić, że nadal nikt naszym kraju nie daje tak dużego backgroundu i przygotowania do tego zawodu, jak właśnie Szkoła Muzyki Nowoczesnej.

2. Realizator Nagrań Studyjnych

Drugim najbardziej oczywistym wyborem zawodowym jest Realizator Nagrań Dźwiękowych w studio muzycznym. Realizator zajmuje się rejestracją dźwięku. Wbrew pozorom, nie jest to prosta i oczywista praca, polegająca jedynie na naciskaniu przycisku „Record” i „Stop”. Realizator nagrań musi znać specyfikę barw instrumentów które będzie nagrywać i w związku z tym, umieć dobrać odpowiedni mikrofon. Musi wiedzieć jak ustawić mikrofony i które instrumenty można nagrać jednocześnie. Jak wysterować poziomy wejściowe (gain’y). W jakiej odległości musi ustawić muzyków, żeby nie łapać niechcianych dźwięków. Jak przygotować odsłuch muzykom, aby mogli komfortowo nagrać swoje partie.

Wielu naszych absolwentów, po ukończeniu Szkoły Muzyki Nowoczesnej podejmuje pracę jako technik, a następnie jako pełnoprawny realizator nagrań. Niektórzy z nich zakładają własną działalność i studio (pozdrawiamy Oktawa Studio we Wrocławiu, Tetra Wave Studio w Poznaniu i Kozi Róg Studio w Krakowie!).

Gruntownie przygotowujemy naszych słuchaczy do uprawiania tego zawodu. Uczymy go już od pierwszego semestru, na przedmiocie „Techniki mikrofonowania” i „Elektroakustyką”, i kontynuujemy na trzech pozostałych, oczywiście m.in. przedmiotami „Produkcja Muzyczna”, „Laboratorium Produkcji Muzycznej” i „Nagrywanie Zespołów Muzycznych”.

3. Mikser Dźwięku

Coraz bardziej popularny zawód, głównie dzięki upowszechnieniu się profesjonalnego sprzętu i oprogramowania w warunkach domowych. Mikser dźwięku dba o jakość brzmienia naszego utworu. W tym celu operuje efektami przestrzennymi, procesorami efektowymi, korekcją barwy oraz innymi narzędziami zarówno na poszczególnych śladach (miks) jak i na całości nagrania (mastering). Wszystko to w celu wydobycia jak najlepszego brzmienia z nagranych wcześniej ścieżek dźwiękowych. Tylko… Skąd nas As będzie wiedział, czym jest dobre brzmienie? Gdzie może wytrenować swój słuch? Gdzie usłyszy różnice i porównanie na różnym sprzęcie? Wszystko to w Szkole Muzyki Nowoczesnej, która gruntownie przygotuje do tego zawodu na przedmiotach takich, jak oczywiście „Miks” oraz „Mastering”. Jednak wiele wtyczek, procesorów i efektów niezbędnych w tych etapach poznajemy także na „Laboratorium Produkcji Muzycznej”, „Reprodukcji Utworów Muzycznych” i „Produkcji Muzycznej”.

4. Realizator Nagłośnień

Każdy, kto miał w życiu do czynienia z dźwiękiem doskonale wie, że realizator w studio i realizator na koncercie to dwóch zupełnie innych ludzi. To dwa kompletnie inne zawody, wynikające z innej specyfiki kontroli dźwięku. Szkoła Muzyki Nowoczesnej skupiła się na kształceniu tego pierwszego, jednak nie oznacza to, że Realizatorzy z branży live zostali całkowicie przez nas pominięci. Co to, to nie! Obsługi konsolety live’owej uczymy się podczas zajęć z „Technik Mikrofonowania” oraz „Nagrywania Zespołów Muzycznych”. Co więcej, chętne osoby często pomagają nam przy obsłudze SMN-owych wydarzeń. Sporo naszych absolwentów wybiera tę ścieżkę, dzisiaj pracując w firmach nagłośnieniowych i teatrach! Sprawdź, jak realizatorka Sara Agacińska oprowadza nas po Teatrze Muzycznym Capitol!

5. Realizator Live (radio i telewizja)

Osoba czuwająca nad poprawnym przesyłem i brzmieniem sygnału audio jest potrzebna wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z mediami. Również tymi tradycyjnymi: radio i telewizja. Wielu myśli, że praca ta sprowadza się to wciskania przycisku „Record” i „On Air”. Nic bardziej mylnego! To bardzo odpowiedzialna praca, polegająca na kontroli całości materiału dźwiękowego, które idą w eter; reagowaniu na sytuację w studio; dostosowywaniu warunków nagraniowych do osoby, która aktualnie jest “on air”; w razie potrzeby, to on nakłada de-eser, ścisza delikwenta lub przerywa audycję, puszczając dżingiel i muzykę. Nie radzimy z nim zadzierać!

Podsumowując, wszystko zależy od Ciebie. Musisz sam zdecydować, czy bliżej Ci do realizacji koncertów, do miksowania materiału w studyjnym zaciszu, czy do pracy z żywymi artystami w studio. Każdy z zawodów ma swoją specyfikę i tylko od Ciebie zależy, jak wolisz pracować z dźwiękiem. Jedno jest pewne: do każdej z tych profesji przygotujemy Cię w Szkole Muzyki Nowoczesnej.

To jednak jeszcze nie wszystko! Wśród naszych słuchaczy i absolwentów jest mnóstwo artystów, którym nie zawsze jest po drodze z wszystkimi technicznymi nowinkami. Żyją muzyką tak samo, jak inni nasi słuchacze, jednak raczej widzą siebie „z drugiej strony” mikrofonu. Zatem, w kolejnym artykule poznasz pięć zawodów artystycznych, które można wykonywać po ukończeniu Szkoły Muzyki Nowoczesnej!

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Availability
  • Add to cart
  • Description
  • Content
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare