Darmowy program do tworzenia muzyki?

43 Views0 Comments

Darmowy program do tworzenia muzyki. Jaki wybrać?

Tworzenie muzyki nigdy wcześniej nie było bardziej przystępne, niż dzisiaj. Wraz z upowszechnieniem urządzeń do produkcji muzycznej i rejestracji dźwięku, niemal każdy może rozpocząć muzyczną przygodę w swoim pokojowym studio. Sercem tego studia zawsze jest komputer z oprogramowaniem. Tylko, które wybrać? I pytanie najważniejsze: czy istnieje jakiś dobry, darmowy program do tworzenia muzyki?

Co to jest DAW?

Ableton Live

Digital Audio Workstation, czyli Cyfrowa Stacja Robocza Audio to zbiorcza nazwa na oprogramowanie do tworzenia muzyki. Terminem „DAW’a” posługują się profesjonaliści i amatorzy, więc warto je wcielić do swojego słownika!

DAW’y służą do rejestracji dźwięku, edycji nagranego materiału, miksu oraz masteringu całych utworów muzycznych. To często bardzo złożone i wielozadaniowe narzędzia, za pomocą których jesteśmy w stanie wyprodukować cały utwór muzyczny, od pierwszej nuty, aż po ostatni szlif masteringu.

Zapewne od razu nasuwa Ci się pytanie: czy istnieje jakiś darmowy DAW godny polecenia?

Oczywiście! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę darmowych DAW’ów, które na pewno warto sprawdzić!

1. Cockos Reaper

Cockos Reaper

Cockos Reaper to bardzo rozbudowane, wszechstronne, profesjonalne i przejrzyste narzędzie do tworzenia muzyki. Doskonałe do rejestracji, aranżacji, produkcji, miksu i masteringu. Ale to nie wszystko. Jego ogromną zaletą jest również fakt, że mimo swoich ogromnych możliwości, jest całkowicie darmowe.

Okej, może nie do końca – po ukończeniu 60-dniowego okresu testowego jest możliwość kupna licencji: prywatnej ($60) oraz komercyjnej ($225). Licencja ze zniżką obejmuje wszystkich użytkowników prywatnych, organizacje edukacyjne i non-profit oraz wykorzystanie biznesowe pod warunkiem nie przekroczenia przychodu z tytułu używania programu na poziomie $20,000 rocznie.

Warto jednak dodać, że po 60 dniach program nie wyłącza żadnych funkcji – nadal jest tym samym, kompletnym DAW’em. Jedyna różnica to ta, że przy włączaniu aplikacji pojawia się informacja przypominająca o możliwości kupna licencji. Nie wpływa to jednak w żaden sposób na jego funkcjonalność.

Minusem Cockos Reaper’a jest fakt, że nie posiada żadnych instrumentów pokładowych. Choć to stosunkowo mały minus w czasach wielu darmowych instrumentów wirtualnych, o których wkrótce będzie można poczytać na naszym Blogu SMN!

2. Apple GarageBand

Apple GarageBand

GarageBand to absolutnie podstawowy DAW, „odchudzona” wersja popularnego Apple Logic Pro. Wykonamy na nim większość podstawowych czynności audio: nagramy dowolny sygnał, skorzystamy z bazy efektów i bazy przepięknie brzmiących instrumentów pokładowych. Program jest bardzo przejrzysty i podobnie jak Apple Logic Pro, ma bardzo czytelny interfejs.

Ogromnym plusem jest również baza darmowych, doskonale brzmiących wirtualnych instrumentów. Znajdziemy tu wszystko, czego potrzebujemy na start: pianino elektryczne, gitarę akustyczną, gitarę basową czy instrumenty dęte.

Największym minusem GarageBand jest jednak to, że jest przeznaczony tylko do Maca. Innym, że nie czyta wtyczek VST, a jedynie AU. Dodatkowymi wadami są: zmniejszenie liczby ścieżek projektu do 32 oraz liczne ograniczenia do bardziej zaawansowanej obróbki dźwięku (waroing, szczegółowa korekcja tonu, ograniczone funkcje automatyzacji). Niemniej jednak, do podstawowej rejestracji audio – GarageBand jest doskonały!

3. Tracktion Waveform

Alternatywa do powyższych, mało znany DAW, kompatybilny z Windowsem oraz macOS. Tracktion Waveform to w pełni funkcjonalny darmowy program do tworzenia muzyki, posiadający bazowy syntezator z całkiem niezłymi brzmieniami. W Tracktion Waveform bez problemu zarejestrujemy sygnał, dokonamy automatyzacji, wyedytujmy nagrany materiał czy dokonamy miksu utworu bazowymi wtyczkami. Warto wspomnieć również o trybie Clip Launcher, który jest wzorowany na trybie Session View Ableton Live i spełnia identyczną rolę. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem darmowego DAW’a, warto dać mu szansę!

Tracktion Waveform
Tracktion Waveform

 

4. Audacity

Audacity

Wbrew pozorom, nie wymieniamy tego programu dla żartu. Audacity jest b-a-r-d-z-o podstawowym narzędziem do rejestracji dźwięku. Ale być może ktoś kto czyta ten artykuł, dokładnie tego będzie potrzebować! Wówczas nie ma potrzeby kupowania drogiego i rozbudowanego DAW’a. Jeśli nie planujesz obróbki nagranego materiału, nie chcesz produkować muzyki, a jedynie potrzebujesz od czasu do czasu zarejestrować trochę swojego głosu i chcesz, żeby program zajmował mało miejsca – Audacity z całą pewnością Ci wystarczy!

Podsumowanie

Wniosek płynący z opisu Audacity jest bardziej uniwersalny. Nie musisz ściągać całego, wielkiego kombajnu do tworzenia muzyki (Cockos Reaper ❤️), jeśli planujesz wykonywać w nim tylko podstawowe operacje.

Konkretnie: jeśli jesteś wokalistką chcącą zarejestrować wokal do swojego debiutanckiego utworu, albo instrumentalistą chcącym nagrać swoją partię – z całą pewnością wystarczy Audacity czy GarageBand.

Z kolei, jeśli chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z miksem i masteringiem utworów muzycznych, wówczas bardzo polecamy Cockos Reaper. Jest to naprawdę profesjonalny program, na którym tworzą i miksują muzykę artyści na całym świecie.

Warto dodać, że na semestrze trzecim Produkcji Muzycznej w SMN Szkole Policealnej znajduje się kompletny kurs programu, w postaci przedmiotu Cockos Reaper!

Na koniec warto dodać, że oprócz Cockos Reaper’a, żaden darmowy program do tworzenia muzyki nie oferuje takich możliwości, jak ich płatne odpowiedniki. W kolejnych odcinkach naszego Bloga dowiesz się więcej na temat najpopularniejszych DAWów i zastanowimy się wspólnie, który wybrać: Ableton Live, Logic Pro X, Studio One, a może Fruity Loops Studio?

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Availability
  • Add to cart
  • Description
  • Content
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare