Ableton Live. Top 5 trików!
Ableton Live. 5 ukrytych tipsów!
Ableton Live jest potężnym narzędziem, dającym w zasadzie nieograniczone możliwości. To niesamowicie rozbudowany, za którego pomocą jesteś w stanie wygenerować każdy możliwy dźwięk i osadzić go w każdej konwencji muzycznej. Równocześnie jest bardzo intuicyjny, co jest jego kolejnym wielkim atutem. Czasem jednak jego interfejs może sprawić pewne kłopoty. Mamy dla Ciebie dzisiaj kilka prostych i szybkich tricks&tips, które znacznie ułatwią Ci życie!
1. Link tracks
Funkcja link tracks daje nam możliwość wykonywania tej samej czynności edycyjnej dla kilku ścieżek jednocześnie. Uruchamiamy ją wybierając „Link tracks” z menu kontekstowego, po zaznaczeniu kilku ścieżek. Gdy uruchomimy „Link tracks”, pojawi nam się malutki symbol „Link tracks” w prawym górnym rogu każdego tracka. A więc, co nam daje ta funkcja?
Dzięki link tracks możemy wykonywać tę samą czynność edycyjną dla kilku ścieżek jednocześnie: split, skracanie, wydłużanie, fade’y, cross-fade’y, reverse, zmiana nazwy. To bardzo ułatwia życie i usprawnia pracę!
2. Export to desktop
Podczas tworzenia projektów kolaboracyjnych, często potrzeba „na szybko” wyeksportować którąś ze ścieżek, żeby zaprezentować szkic nagranej solówki gitarowej, wokalnej, czy partii pianina. Wówczas należy zasolować ścieżkę, przeklikiwać się pomiędzy oknami, wybierać sterownik, wybierać format, sample rate, głębokość bitową, eksportować, czekać… A przecież wystarczy dosłownie wybrany klip przeciągnąć na pulpit. Naprawdę, to działa! 🙂
3. Global Overview
Tryb „Global Overview” to bardzo przydatne narzędzie, umożliwiające natychmiastową orientację w którym miejscu projektu się znajdujemy. Jednak coś kosztem czegoś. Tryb “Global overview” zabiera pewną przestrzeń ekranu, której absolutnie ZAWSZE brakuje podczas pracy na Ableton Live. Da się go jednak szybko wyłączyć, wystarczy nacisnąć CMD + OPTION + O. Oczywiście, tym samym skrótem przywołujemy okno z powrotem.
4. Capturing MIDI
Podczas tworzenia muzyki, zapewne wiele razy miałeś tak, że w trakcie ćwiczeń czy prób wychodziły Ci literalnie solówki życia. Oczywiście wszystko zmieniało się natychmiast, zaraz po wciśnięciu przycisku “Record”. Wiemy że tak miałeś, przerabialiśmy dokładnie to samo! Ableton live znalazł sposób dla takich, jak my. Otóż Ableton w tle rejestruje zawsze Twoje ostatnie podejście, kiedy grasz ja jakimś instrumencie. Wystarczy nacisnąć „CMD + SHIFT + C”, aby je przywołać i zapisać w MIDI!
5. Ableton Live: przydatne skróty klawiszowe
Na koniec mamy dla Ciebie garść skrótów klawiszowych, które znacznie poprawią Wasz workflow. Co więcej, pozwolą Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu!
Szybki switch między oknem efektów a oknem klipu
SHIFT + TAB
Przełączanie się między oknem efektów a widokiem klipów w dolnym oknie podczas pracy na Ableton Live. Świetnie zastępuje kilkukrotne przeklikiwanie się myszką, polecamy.
szybka zmiana skali siatki grid
CMD + 1, 2, 3, 4
Zamiast przeklikiwać się przez menu kontekstowe i wybierać mozolnie odpowiednią podziałkę (dwukrotnie w miedzyczasie wybierając nie tą, co potrzebujesz), po prostu kliknij CMD + 1, 2, 3 lub 4. Tak jest o wiele szybciej!
Duplikowanie klipów wewnątrz utworu
COMMAND + SHIFT + D
Do tej pory, aby skopiować określony fragment utworu wewnątrz, zapewne musiałeś zaznaczyć wszystkie ścieżki myszką, użyć split, potem całość przesunąć, żeby na końcu w puste miejsce skopiować fragment, na którym chciałeś pracować. Uff! Gdyby tylko dało się zaznaczyć wybrany fragment i go duplikować tak, by pozostała część utworu „przesunęła się sama”. Mamy dobrą wiadomość! 🙂
Wstawianie pustej przestrzeni wewnątrz utworu.
CMD + I
Podobnie ma się wstawianie pustej przestrzeni wewnątrz projektu. Za każdym razem, kiedy mozolnie zaznaczałeś wszystkie ścieżki, ciąłeś je wewnątrz splitem, następnie przesuwałeś, oczywiście okazywało się, że czegoś na dole nie zaznaczyłeś, więc klikanie od początku… Nigdy więcej Cię to nie spotka, ponieważ wystarczy zaznaczyć na dowolnej ścieżce obszar, który Cię interesuje, nacisnąć CMD + I, i gotowe! Masz przed sobą dwa takty zaznaczonego wcześniej miejsca.
Bonus: jak stworzyć techno z piłki fitness w Ableton Live
Na koniec przypominamy nasz legendarny poradnik: jak zrobić techno z piłki fitness. 🤣 Co więcej, oczywiście wszystko się odbywa w Ableton Live. Całość prowadzi nasz nauczyciel, Kuba Sojka!
Podsumowanie
Reasumując, Ableton Live 12 to doskonałe narzędzie, które umożliwia realizację absolutnie wszystkich muzycznych pomysłów. Z całą pewnością, dzięki naszym poradom będzie Ci łatwiej poruszać się po interfejsie programu. A czy Ty masz jakieś tajne triki, które usprawniają Twoją pracę w Ableton Live? Daj znać w komentarzu!